banner42

14.06.2021, 09:42

Nedir bu psikolojik sağlamlık?

Çalışmalar gösteriyor ki, dirençliliğin altı ana yordayıcısı bulunmakta:  bunlar pozitif ve aktif kişilik, deneyim ve öğrenme, kontrol duygusu, esneklik ve uyarlanabilirlik, denge ve perspektif ve algılanan sosyal destek.

Ruh sağlığı, düzensizliklerin yokluğundan çok daha fazlasını kapsar. Pozitif ruh sağlığı söz konusu olduğunda, bunlardan biri dirençlilik olmak üzere birçok boyut vardır. Dayanıklılık, stres zamanlarında iyi uyum sağlama ve hızlı bir şekilde geri dönme sürecidir. Bu stres, aile veya ilişki sorunları, ciddi sağlık sorunları, işyerindeki sorunlar ve hatta birkaçını saymak gerekirse mali sorunlar olarak ortaya çıkabilir.

Dayanıklılığın geliştirilmesi, uyarlanabilir bir şekilde başa çıkmanıza ve değişikliklerden, zorluklardan, aksaklıklardan, hayal kırıklıklarından ve başarısızlıklardan sonra geri dönmenize yardımcı olabilir. Dayanıklılığın bireyin kişisel bir özelliği olmadığı vurgulanmalıdır. Çocuklar, ebeveynlerden, büyükanne ve büyükbabalardan veya iyi işleyen, sıkı sıkıya bağlı topluluklardan gelen destek gibi - çoğu kendi kişiliklerinin dışında olan - çeşitli varlıklar nedeniyle riske rağmen başarılı olabilirler. Aslında, dirençli terimini bir sıfat olarak kullanmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır “dirençli çocuklar” da olduğu gibi, çünkü bu örtük olarak riskten kaçmak için doğuştan gelen bir kişisel kapasiteden bahsediyor. Çocuklar bazı alanlarda örneğin okula hazırlık gibi büyük güçler sergileyebilir, ancak aynı zamanda diğer alanlarda örneğin başkalarıyla etkileşimde bulunmak gibi durumlarda zorluklar yaşayabilirler.

Dayanıklılık araştırması, çocuk gelişiminde mükemmelliği teşvik etmek isteyenler için oldukça önemlidir çünkü (a) günümüz dünyasında birçok çocuk yüksek risk koşullarıyla karşı karşıyadır; ve (b) önemli bir kısmı iyi sosyal-duygusal gelişim gösterir. Bir şeyleri deneme ve kontrol etme eğilimine sahip olmak doğaldır. Hayatta kontrol edebileceğimiz şeyler var ama yapamayacağımız şeyler de var. Dayanıklılığın geliştirilmesi çok kişisel bir süreçtir. Her birimiz strese ve travmaya farklı tepki veririz. Bazı insanlar hızlı bir şekilde geri dönerken, diğerleri daha uzun sürebilir. 

Psikolojik sağlamlığı yüksek bireylerin nitelikleri ve özellikleri

Değişimi bir zorluk veya fırsat olarak görmek dirençli bireylerin başlıca özellikleri arasındadır. Bunun ardından kontrol edilecek sınırların tanınması, başkalarının desteğini almak, başkalarına yakın, güvenli bağlanmak, kişisel veya toplu hedefler, öz yeterlik, geçmiş başarılar, gerçekçi kontrol duygusu, mizah anlayışı, olumsuz durumlarda tölerans, iyimserlik ve son olarak inanç sıralanabilir. Dirençliliği artırmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bazıları iyi bir destek sistemine sahip olmak, olumlu ilişkileri sürdürmek, iyi bir öz imaja sahip olmak ve olumlu bir tavır sergilemektir. Dayanıklılığa katkıda bulunan diğer faktörler şunları içerir:

•    Gerçekçi planlar yapma kapasitesine sahip olmak.
•    Bu planları gerçekleştirebilmek.
•    Duygularınızı ve dürtülerinizi sağlıklı bir şekilde etkili bir şekilde yönetebilmek.
•    İyi iletişim becerilerine sahip olmak.
•    Güçlü yönlerinize ve yeteneklerinize güvenmek.
•    İyi problem çözme becerilerine sahip olmak.

Dayanıklılığın geliştirilmesi, başkalarıyla şefkatli ilişkiler kurmanıza ve olumlu ve rahat bir eğilim sürdürmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda iyi başa çıkma becerileri geliştirmenize ve bilişsel düşünme becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilir. Direnç geliştirenler, dirençli olmayanlara göre hayatla çok daha iyi başa çıkma eğilimindedir ve hatta daha mutlu olabilirler. Bazı insanlar doğal olarak daha dirençlidir, ancak dayanıklılık seviyenizi artırmak için çalışabilirsiniz. Zorluklardan sağlıklı bir şekilde nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sonuçta, direnç geliştirilebilen ve geliştirilebilen bir beceridir. Gelelim ebeveynler için dayanıklılık kılavuzumuza. Çocukların sorunları yeni bir sınıfa uyum sağlamayı, sınıf arkadaşları tarafından zorbalığı içerir, ancak dirençlilik, bu zorluklara rağmen gelişme yeteneğidir.

Çocuklarda ve gençlerde direnç oluşturmak için sizlere bazı ipuçlarım var;
 

Bağlantılar kurun
Çocuğunuza, empati ve başkalarını dinleme becerisi dahil olmak üzere, akranlarıyla ilişki kurmanın ve onlarla bağlantı kurmanın önemini öğretin. Çocuklara, yaşıtlarına yüz yüze veya telefon, görüntülü sohbetler ve metinler aracılığıyla bağlanmalarını önererek, bağlantılarını geliştirmelerine yardımcı olmanın yollarını bulun. Güçlü bir aile ağı oluşturmak da önemlidir. Başkalarıyla bağlantı kurmak sosyal destek sağlar ve direnci güçlendirir.

Başkalarına yardım etmelerini sağlayarak çocuğunuza yardım edin

Çaresiz hisseden çocuklar, başkalarına yardım ederek kendilerini güçlenmiş hissedebilirler. Çocuğunuzu yaşına uygun gönüllü işlerle meşgul edin veya üstesinden gelebilecekleri görevlerde kendinizden yardım isteyin. Okulda, sınıflarında veya aşağıdaki sınıflarda başkalarına nasıl yardım edebilecekleri konusunda çocuklarla beyin fırtınası yapın.

Günlük bir rutin sürdürün

Bir rutine bağlı kalmak çocuklar için, özellikle de hayatlarında yapı isteyen daha küçük çocuklar için rahatlatıcı olabilir. Bir rutin geliştirmek için çocuğunuzla birlikte çalışın ve okul çalışması ve oyun için olan zamanları vurgulayın. Özellikle sıkıntı veya geçiş zamanlarında, bazı rutinlerde esnek olmanız gerekebilir. Aynı zamanda, programların ve tutarlılığın sürdürülmesi önemlidir.

Ara verin

Bazı kaygılar bizi olumlu eyleme geçmeye motive edebilirken, aynı zamanda tüm duyguları onaylamamız gerekir. Çocuğunuza kontrol edebilecekleri veya üzerinde hareket edebilecekleri bir şeye nasıl odaklanacağını öğretin. En kötü senaryo ihtimalini ve bu endişeleri olan bir arkadaşına ne söyleyebileceklerini incelemelerini isteyerek gerçekçi olmayan düşünceye meydan okuyarak yardımcı olun.

Çocuğunuza öz bakımını öğretin

Çocuğunuza temel kişisel bakımın önemini öğretin. Bu, düzgün yemek yemek, egzersiz yapmak ve yeterli uyku almak için daha fazla zaman kazandırıyor olabilir. Çocuğunuzun eğlenmek ve zevk aldığı etkinliklere katılmak için zamanı olduğundan emin olun. Kendine bakmak ve hatta eğlenmek, çocukların dengeli kalmasına ve stresli zamanlarla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olacaktır.

Hedeflerinize doğru ilerleyin

Çocuğunuza makul hedefler koymasını öğretin ve her seferinde bir adım ilerlemesine yardımcı olun. Hedefler belirlemek, çocukların belirli bir göreve odaklanmalarına yardımcı olur ve zorluklar karşısında ilerlemek için direnç geliştirmeye yardımcı olabilir. Okulda, büyük ödevleri küçük çocuklar ve daha büyük çocuklar için küçük, ulaşılabilir hedeflere ayırın, daha büyük hedeflere giden yoldaki başarıları kabul edin.

Gelelim okul öncesinde dayanıklı çocuklar yetiştirmeye

Çok küçük çocuklar, yakın zamanda yürüme ve konuşma becerilerinde ustalaşacaklar ancak endişelerini ve korkularını ifade edemeyebilirler. Ne olduğunu anlayamayacak kadar küçük olduklarını düşünseniz de, çok küçük çocuklar bile korkutucu olayları haberlerden veya kulak misafiri olduklarından anlayabilirler. Çocuklarınızın kelimelerle ifade edemeyecekleri korku ve üzüntü belirtilerine dikkat edin.

Çocuklarınız her zamankinden daha fazla kucaklanmaya mı ihtiyaç duyuyor? Siz davranışlarını aştıklarını düşündükten sonra çocuklarınız eski alışkanlıklara başladı mı? Birdenbire daha sinirli mi oluyorlar? Dünyada olup bitenlerin baskısını hissediyor olabilirler. Oyun, çocuklarınızın korkularını ifade etmelerine yardımcı olmak ve onları sanat kullanmaya veya kelimelerle ifade edemeyecekleri şeyleri ifade etmek için oyunlar oynamaya teşvik etmek için kullanın.

Aile zamanını çocuklarınız için bir güvenlik battaniyesi gibi kullanın: Onları aile yakınlığıyla sarın ve çocuklarınızın bol bol aile zamanı geçirmesini sağlayın. Stres ve değişim zamanlarında, çocuklarınızla oyun oynayarak, onlara kitap okuyarak ya da sadece onları yakın tutarak daha fazla zaman geçirin.

Uzm. Psk. Merve Tunalı Demirtaş
 

14°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@