banner41

banner42

11.01.2021, 09:10

‘Gemlik Poyrazı'na katkılar

Geçen ay ekonomiden, krizden, siyasetin sert üslubundan, koronadan, karantinadan bıkmış insanlarımıza bir hafta sonu yazısı olsun diyerek, daha önce bir dergi için yazdığım nostaljik bir makaleyi, biraz değiştirerek, "Gemlik Poyrazı" başlığıyla yayına koydum. Yazı, hatırladıklarımı öylesine klavyeye döktüğüm şeylerdi. Tabii, bir makaleyle 60-70'li yılları anlatmak, yaşanmışlıkları, değer katan renkli insanları yazabilmek ne mümkün !.. Devamı mutlaka gelecektir. Dediğim gibi bunu öylesine yazmıştım.

Sonra iyi ki yazmışım dedim, gelen tepkilere çok mutlu oldum. Yazıya, yüzden fazla paylaşım,  birkaç bin beğeni, 5 yüzden fazla yorum ve 15 binden fazla okunma geldi. Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerine gitmiş hemşerilerim, yorum attı, mesaj yolladı, duygularını yazdı, teşekkür etti.

Asıl teşekkürü ben ediyorum, bu ilgiyi gösterdiğiniz için.

Müsaadenizle, Sokrat'a ait bir anektodu aktarmak istiyorum.

Sokrat bilginin önemini anlatmak için, topluluk üyelerinden birine der ki; "sende bir yumurta var, bende bir yumurta var. Sen bana yumurtanı ver, ben sana yumurtamı vereyim" Değişirler. "Ne oldu" der; "sende bir yumurta vardı, şimdi de bir yumurta var. Keza bende de. Peki sende bir bilgi var, ben de bir bilgi var, sen bana bilgini ver, ben de sana" Verirler. "Şimdi ne oldu; sende bir bilgi vardı, bende bir bilgi vardı. Karşılıklı bilgilerimizi verdik, şimdi sende iki bilgi, ben de iki bilgi oldu. Demek ki, paylaşıldıkça çoğalan neredeyse tek şey bilgidir."

Ve haddim olmayarak Sokrat'a katkıyla; "kullanılmadığında, paylaşılmadığında, dünyada kalmayan, mezara giden tek malımız bilgidir."

O nedenle toprak altına gömmek istemiyorsak, bilgilerimizi aktarmak bir insanlık görevidir.

GEMLİKLİLER’DEN KATKILAR

Şimdi, katkı yapan bir kısım hemşerimin aktarımlarından özetler sunuyorum:

Yadigar Akın

Şekerci Muazzez teyzeni hatırlamana çok teşekkür ederim. Naçizane Balıkpazarı’nın tam göbeğinde o güzel insanlarla büyümüş ,70’ler çocuğu olarak günlük taze dondurmalarının hem imalathane olarak hem de satış yaptıkları  küçük dükkanlarının arka kapısından külağıyla istisnasız hergün ilk tadına baktırdıkları ,düğünlerin Çamlıca gazozunun yanında ikram edilen ortası kremalı sarı pastalarının ustaları Arnavut Tatlıcı Ramiz ve Züber amcalar, hemen köşesinde tüm Balıkpazarı’nın  telefonunu kullandığı bakkal Şükrü Bolu, tam karşı köşe de bakkal Hikmet amca,dükkanımızın hemen bitişiğindeki ayakkabıcı Hüsnü amca,kahvecilerin duayenleri Hüseyin Çakıcı, Mehmet amca, Fevzi ve Ferit ,KaraAli Yılmaz,Burhan amcalar,ayakkabı tamircisi Saadettin,berber Yakup,Tahsin ve Güler Amca,tittirilici (aslı aşureymiş,büyüyünce öğrendim) tonton amca,Kırcalı kasap,meyhanelere inen merdivenlerin orada tüm Balıkpazarı’nın peynircisi Hasan amca, yıllardır aynı emektar dükkanında halen çalışan terzi Yücel amca, tüm Gemlik’lilerin bayramlık-seyranlıklarını aldığı Manifaturacı Taylan’lar, Ahmet Semiz amca, çorapçı Hafız, astarcı Alaaddin, 250gr’lık bardaktaki yoğurtlarını zevkle yiyerek büyüdüğümüz Erenoğlu ve tüm Gemlik’in yaralarına melhem olan Dr Seyfi, Dr. Naci, Dr. Aziz bey amcalar,Balıkpazarı’mızın güzellikleri ,aslında çok akıllı çocukluğumun bence naif Süleyman ve Fevzi amcaları.

Yakaladıkları taze balıklardan ‘Mazez Yadigar’ a pişir‘ diyen yüreği güzel Gemlik’li balıkçı amcalar...Bu güzelliklerle büyümenin tadına paha biçilemez, bana diyorlar ki ‘ne çok insan tanıyorsun’ çocukluğumu, ilk gençlik yıllarımı iyi ki onlarla geçirmişim,onlarla büyümüşüm.

Gülay Aksoy

Necati kardeşim babamın öz dayısı, benim ve Osman Gürçay ın dedelerimizin abisi Ali Kadri Güçay ın Balık pazarında sineması vardı. Yazın bahçesinde çok filmler izlemişimdir. Filmin ilk gösterildiği geceler mutlaka oyuncuları da getirirdi. Muhterem Nur, Yılmaz Duru aklımda kalanlar.

Osman Gürçay

Kalemine yüreğine sağlık ustam... Nehir abimin büyüğü Coşkun Abi de Altınordu'da oynadı... Erol abim de Altınordu'da profesyonel oldu... Ardından Kütahyaspor'da oynadı.

Yaşar Akgün

Eski bakkallardan biride rahmetli babam Ömer bakkaldı. 1965 - 2005 arası yeni mahallenin adeta muhtarı gibiydi.

Nurcan Dinçer

Gemlik lisesinin tambur majöru Rıza abiden sonra rahmetli abim Sercan Düzyerdi hatılatmak istedim

Neşe Tayanç

Şimdiki Mado'nun yeri iki katlı bahçeli bir ev (yalı)dı, alt katı İzciler Birliği yukarısı oturduğum bir mekandı. Çok güzel bir evdi alt katta denize açılan bir kapı ve merdiven vardı oradan denize girerdik.

Gemlikte kitapcı Arif Ayardan başka Amcam İbrahim Okan ve daha sonra eşim tarafından işletilen Okan kırtasiye vardı hatırlayamadınız herhalde Lisenin okul kitaplarını satardı ve Kaymakamımız tarafından da Bayrağımızın satışı Okan kırtasiye ye verilmişti

Murat Çengeltaş

Gemliğin ne güzel günlerini yaşamışık. Tibel otelinde kalan ismini saydığın sanatçılar.Şirin sinemasında konser verir, sahne sırası gelene kadar orada kalırlardı.

Şale Demirel

Türkiyenin zeytin piyasasını elinde tutan rahmetli dedem Ali Şirin, büyük hizmetleri oldu.  Keza babam, Boksörün yeri dahil, Kumla'da İsmail Tatlısözlünün yeri, Ali Reis vb tüm balıkçıların daha yüksek bir balıkçılık seviyesine çıkmaları için (küçük manyatlardan büyük gemilere) önder olan kişiydi, babam rahmetli Liman Başkanı Sami Demirel.

Ayrıca, Gemlik'te bayanlar adına gerek moda ( mini- midi- maksi- bikini) gerek deniz sporları, tek başına motor kullanma, su kayağı, sünger avcılığı yapan Şale ve Şule Demirel kardeşlere dair bir araştırma ve yazı bekliyorum.

Ali Yıldız

Bursa liseler arası futbol şampiyonasına ikinci kümeden başlamış ve 68 /69 senesinde şampiyon olup 1 kümeye çıkmıştık .Ve o takımın kaptanı olarak çok gurur duyarım.

Murat Gürle

Gürle hanı, atların nal çakıldığı, demir dövüldügü yeri unutmayın.Yazık oldu o  yerelere.

Hüseyin Cahit Atan

Bir eksiğini tamamlayayım, Kafoğlu Fabrikasının İskelesinde yüzerken, topladığımız midyeleri, sıcak pirina küllerinin içinde pişirip, tadına doyulmaz lezzeti hatırladım.  

Halit Korkusuz

Gemlik'te ilk orkestrayı yazdığınız gibi rahmetli Murat ve Tarık Atasoy ile birlikte ben ve Riza Kaya'nın rahmetli kardeşi İsmail Kaya ve Yusuf diye bir arkadaşla kurduk, Yusuf ayrıldı ve bizler kaldık orkestrada buna dair ilk çalışma resmimiz de var.

Emir Gül

O kale (Gemlik Kalesi) bir değerdi gerçekten.  Eskilere göturdün. Birinci kordona ilk dolguyu dökenlerdenim. Traktörle harfiyat insaat malzemesi taşırdım, ilk damperli traktorü babam almıştı, damperi kaldırıp molozu boşaltırken ilgiyle izleyenler olurdu. Gemlik ziraat mühendisi Memduh bey vardı, degerli bir büyüğümüz vardı, Kordonda traktörle manevra yaparken beni uzaktan izlemiş ve yanıma geldi, "bir dakika oglum dedi ve bana traktör durur vaziyetteyken direksiyonu cevirmemem konusunda tavsiyede bulundu." Hiç unutmam, tabi ki o zaman henüz hidrolik direksiyon henüz yoktu.

İsmail Elikesik

Sümüklü böcek toplaması çok güzel bir iş ve gelir kaynağıydı aynı zamanda. Rifat Minare, Kürt Kemal, balıkcılar, Ali Kadri'nin bahçelerinden erik çalmakta ve çukurbahçe çocukları ile hamidiye mahallesi çocukları arasında sapan savaşlarıda ayrı bi güzellikti.

Top sahasının yanında Ali Kadri'nin çiftlikte su tulumbası vardı, sular kesilince o tulumbadan su alırdık. Çok hırçın bi atları vardı, bazen firar ederdi aman Allah o gün tüm o mevkinin sahipleri Ali Kadri'nin at kaçmış diye korkudan sokağa çıkamazdık.

Yener Akalan

Bizim Gemlik spor çok önemli, zira bizden sonra futbol gelişti. Bir Sümerspor ve  Güven spor vardı. Gemlik sporun kurulmasında dört isim vardı. Başta Haydar Porsuk, Kürt İbo, ben ve Mustafa Subaşı. Rahmetli Mehmet Şekip Esen, adını o koymuştu.  Eski Zeytin halı, ikinci katta kulüp yerimiz vardı.

Hasan Elikesik

Maçlardan sonra Terme'nin arkasındaki sıcaksu giderinde yıkandığımız günler, akşamları Kürt Hüseyin'in kahvesinde bilardo partileri, ve canavar Nedim'in ıstakayla bizi dövüp kovalaması ayrı bir güzellikti .

Abdullah Mete Erdemer

Benim de özlediğim tek bir konu var; O yıllarda evden çıktığımda, gideceğim yere kadar, büyüklü küçüklü sağa sola selam vermek, hal hatır sormaktı. Şimdi çok özlüyorum bu selamlaşmaları. Gemlik'imiz tam bir aile ortamı gibiydi.

Emin Aktaş

İlave olarak, Gemlik'li çok sayıda general ve subay olmak üzere ünlü askeri personel mevcut. Onlardan biri de dedem M.Emin efendidir. Gemlik'e geldiğimde, dedem hakkında yazdığım bir kitabı size takdim edeceğim

Yaşar Adnan Akgün

Emir Doğru ve Doğru nakliyat öncelikle rahmetle yadediyorum, Gemlik'in sembolü olmuş ve  İstanbul'a pazarlara zeytin ve meyveyi taşıdık Doğru nakliyatla.

Ergun Bekçe

Bir sonraki yazına Balık Pazarı esnaflarından bahsederken aşureci Hasan amca'dan, ispirtocu Zeynel amca'dan, berber Hasan, Yakup ve Hüseyin amcalardan, Ferit'in kahvesinden, Erhan reis ve Erdem (Dalgıç)reisten, sinemalarımızdan, özellikle ailece localar tutulurdu o yıllarda ve sinemaları çalıştırıcılarından, Rahmetli Nail hocamızdan ramazanlar da okuduğu Elveda Kasidesi’ni dinlemek için uykusuz kalırdık,  O ne güzel bir sesti.  Sen yazdıkça bizde hatırlayacak ve o günleri birdaha yaşar olacağız.

***

Gemlik üzerine yazılarımız devam edecektir. Katkılara teşekkür ederim. Mutlu kalın

banner27
banner33
banner25
11°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@