banner42

banner112

Radyo 16

Rusya-Ukrayna savaş böyle bitecek! Müesses nizamın planı tıkır tıkır işliyor

ABD'nin Rusya ile ilgili nükleer iddialarının arka planında ne var? Rusya ile Ukrayna savaşı ne zaman son bulacak? Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar'a göre, "ABD ve İngiltere'nin bir amacı var" bu gerçekleşmeden savaş bitmeyecek.

Dünya 05.11.2022, 16:59
Rusya-Ukrayna savaş böyle bitecek! Müesses nizamın planı tıkır tıkır işliyor

ABD'nin Rus generallerin nikleer silah kullanmak istediği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bundan haberinin olmadığını iddiaları Dünyayı tedirgin ediyor.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Rusya-Ukrayna savaşının geldiği son durumla ile ilgili Habertürk TV'de dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Rusya - Ukrayna savaşı nasıl son bulur? İşte Ağar'ın açıklamaları:

"PSİKOLOJİK SAVAŞ KISMINA GİRİYOR BU NÜKLEER SIZINTI"

"İstemem yan cebime koy gibi bir şey var aslında. Bir istihbarat savaşları olabilir. Bu nükleer sopayı insanlığın başında tutmakta sayısız faydası var. Bir de oradan bakmak lazım. Sonuçta Putin'in generallerinin yapmış olduğu nükleerle ilgili haberleşme yakalanmış Batılı istihbarat servisleri tarafından onlar da bunu dünyaya servis ediyorlar.

Şimdi, bir diğer tarafıyla da bakınca 'Putin ile generaller arasında bir çatlak mı var?' böyle bir soruyu da bize sorduruyorlar. Öğle olunca tabi savaşın o hani bizim kamu diplomasisi diye tanımlamış olduğumuz, algı tanımlamış olduğumuz, psikolojik savaş diye tanımlamış olduğumuz, propaganda diye tanımlamış olduğumuz kısmına giriveriyor bu nükleer sızıntı.

"NÜKLEER SİLAHI KULLANMAYLA İLGİLİ BİR DEVLET BAŞKANI KENDİ BAŞINA KARAR ALMAK İSTEMEZ"

Yani sonuçta biz muhakeme etmemiz gerekiyor. Rusya varoluşsal bir tehditle karşı karşıya kalmadığı sürece nükleer silahı kullanmayacağını öngörüyorum. Yani bir nükleer silahı kullanmayla ilgili karar da bir devlet başkanı bile kendi başına almak istemez. Neden almak istemez? Çünkü bu sonuçlarıyla beraber çok ağır bir sorumluluk. Örneğin siz gittiniz Ukrayna'da taktik nükleer silah kullandınız, bunun bedeli de Rusya için son derece ağır.

"BATI, EĞER NÜKLEER SİLAH KULLANILIRSA 'KARŞILIK VERMEYEĞİZ DİYEREK' GEL GEL DİYOR"

Hatta ben şöyle bir yorumda bulundum. Batı diyor ki, 'Eğer taktik nükleer silah kullanırsa, Ukrayna'da buna karşılık vermeyeceğiz.' Bu çok korkutucu. Yani bu gel gel diyor aslında bir tarafıyla baktığınız zaman. 

Sen normalde ne yapman gerekir? Himaye ettiğin bir savaşta caydırıcılık üretmen gerekir. Yani mütekabiliyet yada mütekabiliyetin üstü. Demelisin ki, 'Sen bunu yaparsan, ben de sana bunu yaparım.' Bunu demiyor, 'Ben sana konvansiyonel ile cevap vereceğim' diyor.

"ATLANTİK, RUSYA'YI ÇEKTİĞİ KUYUNUN İÇERİSİNDE HIRPALAYABİLDİĞİ KADAR HIRPALAYACAK"

Ben şöyle okuyorum. Rusya'yı bir kuyunun içerisine çekti Atlantik. Yani Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere. Bu kuyunun içerisinde hırpalayabildiği kadar hırpalayacak.

Dinamik bir süreç. Ne kadar parça koparabilirse o kadar parça koparacak. Yani şuan Rusya, bütün milli güç unsurlarıyla bir savaşın içerisinde ve zorlanıyor. Yani sonuçta savaş şu açıdan bakıldığında bir ekonomi işi.

"RUSYA'YI BU SAVAŞ EKONOMİK OLARAK SARSIYOR"

Rusya'nın evet belki bugün doğal gaz ve enerji fiyatlarından artmasından dolayı daha az enerji ithal ettiği yada daha çok para kazandığına dair birtakım cümleler var.

Ama ben başka bir şey söyleyeceğim. Rusya'nın GSMH 1.4 trilyon dolar. Şimdi böylesine zor bir savaşı bu ekonomiyle yürütmek Rusya'yı sarsacak. Sarsıyor zaten sarsmaya başladı.

"BATI MİLLİ GÜÇ UNSURLARINI KULLANMIYOR"

Şimdi Batı, bütün milli güç unsurlarıyla seferber olmuş bir Rusya'ya karşı ne yapıyor? Parasıyla destekliyor, istihbaratıyla destekliyor, savaş aklıyla destekliyor ve silahıyla destekliyor. Yani bütün milli güç unsurlarını kullanmıyor. 

"RUSYA'NIN AĞZINA BALLAR DA ÇALARAK ONU ORADA ZAYIFLATMAYI PLANLIYORLAR"

Bu neye benziyor. Rusya'yı bir kuyunun içerisine çektiler. O kuyunun içerisinde, Rusya'yı biraz da uyutarak var olan gerçekliği ona kabul ettirerek hatta ağzına bazı ballar da çalarak onu orada zayıflatmayı planlıyorlar. 

Ne için bu? Küresel hakimiyetle ilgili son derece önemli bir savaş. Bir fay hattı kırılıyor. Bu fay hattının üreteceği sonuçlar dünya hakimiyetiyle ilgili son derece önemli sonuçlar üretecek."

Şimdi meseleye baktığımız zaman, bir kere meseleye baktığımız zaman Rusya'nın, Çin'in dünyaya açılmasıyla ilgili neyi konuşuyoruz?

ÇİN'İN DERDİ KUZEY BUZ DENİZİ

"Bir bakış açısı geliştireyim izninizle; Şimdi Çin'de bir mücadele yapacak. Çin ile mücadelesinde ne yapması gerekiyor? Çin'i kontrol etmesi gerekiyor. Çin'i kontrol edeceği güzergahlar neler? Şimdi Çin arayış içerisinde. Ne arıyor?

Malakka Boğazı'na alternatifler arıyor. Çünkü Malakka Boğazı, Endonazya'nın Sumatra adasıyla Malezya arasında kalan ve Amerikan kontrolünde olan bir boğaz. Bu boğazı kestiği an Çin'in ihracatı durur. Bir savaş sırasında, enerji ithalatı da durur.

Çin ne yapmaya çalışıyor? Alternatif üretmeye çalışıyor. Şimdi bu alternatiflerden bir tanesi neresi? Kuzey Buz Denizi. Artrik. Şimdi burası da Rusya'nın kontrolünde. Ve sadece buraya kullanmakla Çin yıllık 150 milyar dolar tasarruf ediyor. Biz hep İpek Yolu'ndan bahsediyoruz ya. Deniz yolu, orta yol, Kuzey yolu falan... 

Hayır bütün jeopolitik haritayı değiştiren bir oluşum var buzulların erimesiyle beraber yukarıda. Ve dünyanın en büyük enerji rezervlerinin , doğal gaz rezervlerinin oralarda olduğu ifade ediliyor.

Deniz hayatı son derece güçlü ve canlı. Gıdayla ilgili sorunlar yaşayan bir dünyada son derece önemli orası. Bu açılardan bakıldığında Rusya ile yapmış olduğu mücadelede bence şu olabilir.

Biat ettirmek olabilir. Zayıflatmak olabilir. İstikrarsızlaştırmak olabilir. İçten parçalamak olabilir. Yani bir diğer tarafıyla Rusya'nın tarafını netleştirmek için dahi yapılmış olabilir.

"RUSYA'NIN YÜZÜ BATI'YA DÖNÜK"

Bakın Putin satır aralarında dahi sürekli Batı'ya mesaj gönderiyor; "Evet sizinle şuan savaşıyoruz ama gelecekte sizinle iş birliği yapmayı öngörüyoruz" tarzında kurmuş olduğu cümleler var.

Çünkü Rusya'nın yüzü de Batı'ya dönük. Onun medeniyet tercihi de Batı."

Sunucu, ABD'de böyle bir bakış açısının da olduğunu demokratlardan 30 milletvekilinin Rusya ile bir diyaloğa geçilmesi ile ilgili bir mektup yazıldığını belirterek bir süre sonra diplomasiye geçilip geçilemeyeceğini sordu.

"BU SICAK SAVAŞIN SONUÇLARI DAHA HIZLI ORTAYA ÇIKACAK"

Yani şöyle düşünelim. Soğuk savaş çok uzunca bir süreye yayıldı. Bu bir sıcak savaş. Sonuçları elbette soğuk savaştan daha hızlı ortaya çıkacak. Ama soğuk savaşın sonucunda Sovyetler Birliği dağıldı.

"BU SAVAŞIN SONUNDA AMERİKA VE İNGİLTERE'NİN BİR AMACI VAR"

Bu savaşın sonunda Amerika ve İngiltere'nin yani Atlantik'in bir amacı var. Bu amacına ulaşmadan veya bu amacına ulaşma yolunda çok daha büyük bir riskle karşı karşıya kalıp düşüncesini veya stratejisini veya hedefini revize etmeden ben bu savaşın biteceğini öngörmüyorum.

Yani amacı ne tam olarak?

Biraz önce ifade etmeye çalıştım. Dinamik bir süreçten bahsediyoruz. Temeli ne? İstikrarsızlaştırmak, zayıflatmak, güçsüzleştirmek, itibarsızlaştırmak, Rusya'nın pozisyonunu belirlemek. Hatta şöyle bir şey var.

"KÜRESEL HAKİMİYET RUSYA İLE ATLANTİK ARASINDA YAŞANMAYACAK"

Geçmişte Amerikan başkanları Rusya'yı NATO'ya dahi davet ettiler. Neden davet ediyor? Çünkü Çin ile yapacak bir mücadelesi var. Küresel hakimiyet, Rusya ile Atlantik arasında yaşanmayacak. Çin ile Atlantik arasında yaşanacak. Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanacak.

İbrahim Kalın: Nükleer savaş riski söz konusu
İbrahim Kalın: Nükleer savaş riski söz konusu

Rus generaller, Putin'in olmadığı toplantıda nükleer silah kullanımını görüştü
Rus generaller, Putin'in olmadığı toplantıda nükleer silah kullanımını görüştü

"RUSYA İLE ÇİN ARASINDAKİ İKLİM KIŞA YAKIN SONBAHAR"

Şimdi o evrede Rusya'nın pozisyonu ne olacak? Bir belirsizlik üretiyor aslında. Bu savaşla beraber Çin'in yanında yer alacaksa dahi pozisyonunu belli edecek. Aslında şöyle de bir şey söylememiz gerekiyor. Bu savaş bir başka gerçeği de ortaya koydu. Rusya ile Çin arasındaki iklim bahar değil. Kışa yakın bir sonbahar. Ben öyle tanımlıyorum en azından. Bu da netleşecek aslında.

"KARABAĞ SAVAŞI 5. NESİL SAVAŞLARIN EN ÖNEMLİ ÖRNEĞİ"

Karabağ savaşı örneğin. Burada yad edelim onları. Büyük bir zafer. Büyük bir kahramanlık. Savaşın 2. yıl dönümü, zaferin 2. yıl dönümü. Ayın 8'nde kutlayacağız pazartesi günü. Kutlu olsunlar. Çünkü çok ağır bir bedel. 2914 şehidimiz var. 11 bin gazimiz var. Ve yaklaşık 12 bin kilometre karelik için yapılan çok sert bir mücadele Karabağ savaşı. Bana sorarsanız 5. nesil savaşların en önemli örneği."

Yorumlar (0)
banner113
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@