banner42

banner112

Radyo 16

Doğu Türkistan’da dikkat çeken 4 katlı mezarlar

Çin, sözde "İslam'ı Çince sosyalizme uyarlama " politikasının bir sonucu olarak dört katlı mezarlar inşa ediyor. Amaç mezarları dönüşümlü olarak kullanmak.

Dünya 02.07.2021, 16:23
Doğu Türkistan’da dikkat çeken 4 katlı mezarlar

Çin, son yıllarda Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri başta olmak üzere halkı Çinlileştirme politikası ile birlikte İslam dinini Çince sosyalizme uydurma siyasetini yoğunlaştırdı.

Bu kapsamda Doğu Türkistan'da çok sayıda Cami ve kutsal mekanlar yok edilerek haritadan silindi. Son dönemde Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde dolaşımda olan kısa videolarda, Uygurlar için yapılan ve İslami norm ve geleneklere aykırı olarak inşa edilmekte olan katlı mezarlar dikkatlerden kaçmadı.

Türkistan Press'ten Muhammed Ali Atayurt'un haberine göre Kamp Tanığı Zumret Davut Hanımın paylaştığı görüntü kayıtlarında Doğu Türkistan’daki belirli bölgelerde devasa alanda yapımı tamamlanmış veya inşaat halinde olan tuğla ve beton malzemeler kullanılarak yapılmış katlı mezarlar tüyleri ürpertiyor.

Geçmiş asırlardır Doğu Türkistan'ın hiçbir yerinde bu tarz mezarlara rastlanmamıştı. Fakat Çin komünist partisinin Kişi bilgileri veya İslam’ı sembolize eden hiçbir emarenin olmadığı ve dönüşümlü kullanılabilen bu tarz mezarlar inşa etmesi, Müslüman Uygur Türklerini, kültür medeniyetini tarhın dibine gömme kötü niyetini bir kez daha gözler önüne seriyor.

 ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA SOYKIRIM SUÇU İŞLİYOR

Uzmanlara göre ÇKP, Doğu Türkistan’da yaşananların BM Soykırım Sözleşmesi’nde yer alan şartları karşılamadığını gündeme getirenlerle birlikte ağır bir diplomasi ve propaganda mekanizması yürütüyor. BM Soykırımın Önlenmesi Sözleşmesi'ne göre, soykırım olarak nitelendirilebilmesi için sözleşmede suç olarak kabul edilen beş maddeden sadece birinin olması yeterli kabul ediliyor. Uygurların durumu beşini de hatta daha fazlasını barındırıyor. Ayrıca beş maddeden birinde “Soykırım yapmak için garazlı olması lazım” niteliklerini Çin komünist partisi son 4 yıldır sürdürdüğü sistematik baskı uygulamalarıyla açık bir şekilde gösteriyor.

Daha önceki raporlar ve Uygur Mahkemesinde ifade veren tanıkların beyanlarına göre Çin'in Uygur mezarlıklarındaki islam-i sembollerin kubbe ve hilalin kaldırıldığı, cenaze namazlarının kılınmasına izin vermediğini doğruluyor.

Gözlemciler ise, bu tür mezarların aslında Çin'in sözde "İslam'ı Çinlileştirme" politikasının bir sonucu olduğunu ve çok katlı mezarlığın inşa edilmesinde asıl amacın dönüşümlü olarak kullanmak olduğunu kaydederken son zamanlarda Doğu Türkistan'da mezar talebinin arttığına da işaret etti.

ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA DİN DÜŞMANLIĞI YAPIYOR

Çin, Doğu Türkistan'da İslam karşıtı terör politikaları uygulamaya başladığından bugüne kadar 16.000'e yakın cami yıkıldı veya ağır biçimde bozguna uğradı.

 Kültür yıkımından sağ kalan camilerin bazıları Bar, turizm cazibe merkezi, iş yerleri ve atölye hatta tuvalete dönüştürülmüş Çinlilerin kullanımına sunulmuş vaziyette. Ayrıca tüm dini faaliyetler tamamen yasaklandığı gibi insanlar İslam'dan vazgeçmeye zorlanıyor.

İşkence kamplarında tanınmış binlerce dini ulema şehit edildi ve sırf dini vecibeleri yerine getiren milyonlarca Müslüman hala işkence görüyor.

8 MİLYON İNSAN TOPLAMA KAMPINA ALINDI

Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, işgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında en az 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

Şu ana kadar Çin'in, Uygur Türklerine yönelik zulüm politikaları ABD, Hollanda, Kanada, Belçika, Çek, Litvanya Almanya İngiltere tarafından “İnsanlığa Karşı Suç” ve “Soykırım” olarak kabul edildi ve daha pek çok ülke Çin’in eylemlerinden ciddi bir şekilde rahatsız olduğunu belirtiyor. Hemen bütün Uluslararası kuruluşun gündemine giren Doğu Türkistan'daki facia, hala bazı ülke tarafından görmezden geliniyor.

BM yetkililerinin ve uluslararası örgütlerin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini sürekli olarak reddeden Çin makamları ise, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yapıyor.

Fransız meclisine soykırımı tanıyan yasa teklifi sunuldu

50 Fransız milletvekili, parlamentoyu Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlara uyguladığı baskıyı "soykırım" olarak adlandırmaya çağıran bir yasa tasarısı sundu.

 Radio France Internationale haberine göre 29 Haziran'da yaklaşık 50 Fransız milletvekili, parlamentoyu Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygurlara uyguladığı baskıyı "soykırım" olarak adlandırmaya çağıran bir yasa tasarısı sundu.

Öneri Fransız Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Bayan Frédéric Duams öncülüğünde meclise sunulurken konuyla ilgili açıklama yapan Bayan Frédéric “47 milletvekili ile Meclis'e bir yasa teklifi sunduk. Gelecekte daha fazla insanın saflara katılmasını umuyoruz. Parlamentodan Çinli yetkililerin Doğu Türkistan’daki eylemlerini insanlığa karşı suç ve Soykırım olarak adlandırmasını istedik. Doğu Türkistan’da ezilen etnik gruplar sadece Uygurlar değil, Kazaklar ve diğer tüm bölge sakinleri aynı zulmün kurbanıdır.  Fransa'nın bu konuda diğer ülkelerin çok gerisinde olduğunu düşünüyoruz. "Birleşik Krallık ve Hollanda dahil olmak üzere birçok ülkenin hükümetleri veya parlamentoları, yukarıda belirtilen yasa tasarısını çoktan onayladı ve Çin'i uluslararası yaptırımlarla cezalandırdı. Fransa ise hala soykırım olarak adlandırıp adlandırmamayı tartışıyor" dedi.

DÜNYA “BİR DAHA OLMAZ” DİYE SÖZ VERMİŞTİ

Bayan Frédéric Duams sözlerine şöyle devam etti. “Elimizde çok sayıda posta, fotoğraf, video ve daha birçok doğrudan veya dolaylı olarak ulaştığımız kanıtlar var. İkini Dünya Savaşı'ndan sonra bu tür olayların tekrarını önlemeye söz verdik ama geldiğimiz nokta ortada” açıklamasını yaptı.

Tasarının Fransız Parlamentosu'na sunulmasında aktif rol oynayan Avrupa Uygur Enstitüsü Başkanı Dilnur, Fransız Uluslararası Radyosu'na verdiği demeçte tasarının onaylanmasının önemini anlatarak, “tasarı onaydan geçerse Çin komünist partisi işlediği insanlık dışı soykırım yüzünden uluslararası arenada kınanacak ve yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Tabi ki Çinli yetkililer sert tepki gösterecektir, fakat sonuç olarak tasarının kabul edilmesi Doğu Türkistan'daki halka ve diasporada dava yapan Uygurlara umut olacak ve cesaret verecek” dedi.

Yetkililer Asimilasyon ve Propagandayı Güçlendirme Talimatı Verdi

Chen Quanguo Doğu Türkistan’daki yerel yöneticilere Çin merkezli ideolojik çalışmaların hedeften şaşmadan yapılması ve güçlendirilmesi talimatı verdi.

Çin’in organ yayını Xinjiang günlük gazetesine göre, Çin Komünist Partisi Çalışma Grubu Merkez Komitesi, Doğu Türkistan’da sözde “Ulusal kimlik” özde ise Çin merkezli ideoloji alanında beyin yıkama uygulamalarını güçlendirmek ve gelecek birtakım planlarını konuşmak üzere 26 Haziran'da özel bir toplantı düzenledi.

Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Parti Komitesi genel sekreteri Chen Chuanguo'nun başkanlık ettiği toplantıya Xinjiang bölge başkanı Shohrat Zakir, başkan yardımcısı Shawket Emin ve Nurlan Abilmejit gibi ÇKP üyesi kukla yöneticiler katıldı.

BEYİN YIKAMA ÇALIŞMALARINI GÜÇLENDİRME EMRİ VERİLDİ

Toplantıda konuşan Chen Quanguo,  Çin merkezli ideolojik çalışmaların hedeften şaşmadan yapılması gerektiğini ve Doğu Türkistan halkına yönelik yıllardır uygulanan beyin yıkama, Çinlileştirme hizmetlerinin  yoğun tempoyla sürdürülmesi gerektiğini vurgulayarak zulmü arttırma talimatı verdi.

Chen Quanguo toplantıda ayrıca, Xi Jinping merkezli Çince sosyalizmin yeni bir çağ başlattığını, Çin ulusu olarak zihinlerde ve kalplerde tek Çin ve merkezi sisteme bağlılığın arttırılmasına hizmet eden Çince sosyalizm inancını desteklemenin gerekliliğini” dile getirdi.

Doğu Türkistan hakkındaki sahte propagandayı güçlendirmeye devam edilmesi gerektiğine de vurgu yapan Chen Quanguo, Medyanın güçlendirilmesi ve Xinjiang hikayesinin geniş kitlelere çok katmanlı, kapsamlı, basmakalıp bir şekilde anlatımının gerekliliğini söyledi.

ÇİNLİ YETKİLİLER SOYKIRIMI GİZLEMEK İÇİN SAHTE PROPAGANDA YAPIYOR

New York Times kısa süre önce Çin'in sistematik propaganda saldırısı hakkında yeni bir rapor yayınlamıştı. Raporda ABD'nin bu yılın başlarında Çin'i soykırımcı ve “insanlığa karşı suç” işleyen ülke olarak ilan etmesinden bu yana Çinli yetkililerin Sahte propaganda çalışmalarında adeta sınırları zorladığını, Propagandaların nasıl ve ne düzeyde yapıldığını detaylandırılıyor.

Uluslararası toplum, Çin'in Doğu Türkistan hakkındaki propagandasının yanlış olduğu konusunda Çin’i uyarmasına hatta yaptırımlar koymasına rağmen, eli kanlı Çinli yetkililer soykırımı devam ettirmekte ısrar ediyor.

Gözlemciler, Çin'in Uygurların gerçek durumunu kapsayan uluslararası medya kuruluşlarından gelen raporların yanı sıra araştırmacıların bulgularını da yalanlamaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik ciddi çalışmaları olduğunu, uluslararası toplumun şu anda güçlü ve dev bir Propaganda ordusuyla karşı karşıya kaldığını, Bu yüzden Doğu Türkistan’daki soykırımın ve Çin tehlikesinin dünyanın geri kalanına çeşitli şekillerde tanıtılması ve anlatılması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
banner113
15°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Galatasaray 8 17
4. Trabzonspor 8 16
5. Beşiktaş 7 14
6. Konyaspor 7 14
7. Fenerbahçe 6 13
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 7 14
2. Sakaryaspor 7 12
3. Pendikspor 7 12
4. Bodrumspor 7 11
5. Keçiörengücü 6 11
6. Boluspor 5 10
7. Bandırmaspor 5 10
8. Rizespor 6 9
9. Samsunspor 6 9
10. Manisa FK 5 8
11. Tuzlaspor 6 8
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 6 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 7 6
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 7 17
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 6 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Bournemouth 8 9
13. Leeds United 6 8
14. Aston Villa 7 7
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 6 18
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 6 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Villarreal 7 12
7. Osasuna 6 12
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 7 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Sevilla 7 5
17. Espanyol 6 4
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 6 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@